Czy chcesz wziąć odpowiedzialność za swoje śmieci? Zadbaj o swoje bioodpady. To proste! Z obierek i resztek po warzywach, owocach, fusach z herbaty i kawy, skorupek jaj, ściętej trawy, chwastów z pielenia, liści i gałęzi powstaje po skompostowaniu życiodajny nawóz wzbogacający glebę w próchnicę. W taki sposób możemy się odwdzięczyć Matce Ziemi.
Nasze bioodpady możemy sami skompostować w domu, bloku, na balkonie czy gospodarstwie, działce. W wielu miastach w wyniku oddolnych inicjatyw, powstały kompostowniki społeczne na osiedlach. Jeśli nie ma możliwości kompostowania, można resztki roślinne, kuchenne i pouprawne oddać zaprzyjaźnionemu rolnikowi, który z powrotem zamieni je w życiodajną materię organiczną i żywą glebę.
Co się dzieje z bioodpadami które wyrzucamy do kontenera? Mogą trafić do biogazowni lub zostać przeznaczone na kompost lub w wyniku złej segregacji stają się śmieciami trudnymi do zagospodarowania.
Segregując i kompostując warto wiedzieć - jeśli coś jest biodegradowalne, nie oznacza, że jest kompostowalne. Biodegradowalne plastiki (PLA) mogą zostać skompostowane tylko w specjalnych warunkach kompostowni przemysłowej,a takich w Polsce ze świecą szukać.
Kto ma ogródek czy gospodarstwo, wie, że kompostownik jest sercem ogrodu, gdzie kompostowalne 'odpady zamieniają się w „złoto” ogrodnika.
Tutaj garść informacji nt. kompostowania
http://baranowscy.eu/wordpress/5xo-domowy-kompostownik-10-mitow/
©foto Magdalena Pijewska
Jak zrobić samemu domowy kompostownik:
http://baranowscy.eu/wordpress/domowy-kompostownik/
ABC kompostowania:
Joanna Bojczewska o kompoście:
https://www.facebook.com/ekopoletko/posts/2614436612173361/
Kompostować można bez lub przy współpracy z dżdżownicami kalifornijskimi. Łatwo można je zakupić, a może ktoś znajomy ma? Powstanie wtedy wermikompost - dzięki dżdżownicom odpadki zostaną szybciej przetworzone oraz kompost będzie bardziej wartościowy.
Zdrowy kompost działa cuda a nawet herbatkę kompostową można z niego nastawić
Skompostujemy coś razem?
(Wioletta Olejarczyk)