Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych dołączeniem do Jurajskiej Kooperatywy Spożywczej. Na spotkaniu przedstawimy Wam obszerne informacje na temat tego jak działa nasza kooperatywa (w oparciu o wartości jakie przyświecają naszej idei: zdrowe pożywienie, współpraca, sprawiedliwy handel), skąd pozyskujemy nasze produkty oraz będziecie mieli okazję zapoznać się z innymi kooperatywiczami!

Jeżeli jesteś zainteresowany takim spotkaniem, napisz do nas maila:

ludzie.jks@gmail.com


Zapraszamy!

WESOŁYCH ŚWIĄT !

Wigilia

W Jurajskiej Kooperatywie Spożywczej także zorganizowaliśmy piękną wigilię. Na stole gościły zdrowe potrawy prosto z gospodarstw naszych rolników, a w naszych sercach miejsce znalazła miłość do wszystkich. Dziękujemy za kolejny rok w naszej Koopie !

Urodziny naszej Kooperatywy


Jurajska Kooperatywa Spożywcza ma już 4 lata!!!! To znakomity powód aby świętować i wspólnie bawić się. Kooperatywę tworzą ludzie, których łączy zdrowe, ekologiczne i lokalne pożywienie. Po czterech latach połączyły nas również przyjaźnie, relacje i wspólne pasje.

Listopadowy czas urodzin zaczęliśmy od wspólnych śpiewów, bo nic tak nie łączy jak muzyka.

Na stole zagościł wegański tort, który pobudził nasze podniebienie.

Podziękowania odebrały osoby, które najbardziej i najmocniej angażują się w pracę na rzecz Kooperatywy.

Podczas urodzin odbył się konkurs wiedzy o JKS. Były pytanie trudne i jeszcze trudniejsze. Zwyciężyli najlepsi czyli grupa "Przytulasków".

Przepiękną opowieść o początku, o wspólnych wydarzeniach, decyzjach, przenosinach, o akcjach w których jako Kooperatywa braliśmy udział lub organizowaliśmy, opowiadała Wioletta Olejarczyk, która cztery lata temu dała początek wszystkiemu. Było dużo śmiechu i wzruszenia.

Dużo uśmiechu dała nam również fotobudka-aparatka.pl - za co serdecznie dziękujemy.

Za nami cztery lata wspólnego działania w Jurajskiej Kooperatywie Spożywczej. Przed nami kolejne lata w zgodzie z przyrodą i ekologią. My już podjęliśmy decyzję- zostajemy!!! Z kim widzimy się za rok na kolejnych urodzinach?

Dzień otwarty JKS - wspominamy !

Z uśmiechem na ustach oraz z maksymalnie dopieszczonymi kubkami smakowymi wspominamy dzień otwarty Jurajskiej Kooperatywy Spożywczej, którego mogliśmy doświadczyć w jesienną sobotę, tuż po spotkaniu zakupowym.

To spotkanie miało na celu przybliżenie JKS, czyli idei wyrażonej słowem oraz gotowym produktem wprost od rolnika, głównie dla nowych, ubiegających się o dołączenie członków.

Aby wszystko było dopięte na ostatnią bułkę z masłem, osoby związane z Kooperatywą, już od wczesnoporannej godziny swe starania przekładały na odpowiednie przygotowania organizacyjne. Co można robić skoro świt w kopie przed tak fascynującym dniem? Ano kroić i układać produkty przy tym testując ich smak


A jak miną ten dzień? Oto poniższy wspomnień cień:

To spotkanie wymowne - zapoczątkowały chwile słowne.
Przybliżając nowym osobom ideę JKS - cel był taki, by opadł im pierwszy stres.
Na spotkaniu oprócz osób zrzeszonych z Kooperatywą - byli przedstawiciele rolników z warzywami i pełną zrywą.
Ci producenci żywności - nie mają niestrawności.
Co najwyżej poszarpane kapelusze - ale to poza arkuszem.
Nowym pretendentom, członkowie Jurajskiej Kooperatywy Spożywczej oraz sami rolnicy opowiedzieli o formie współpracy - powiedzieli że są taaacy! <3
Tak samych o produktach, bez ściemy - pozna je na odległość także głuchoniemy.
Zwrócono uwagę na ekologiczny oraz etyczny charakter upraw i produkcji - nikt nie dąży do przemysłowej rewolucji.
Jest chęć poszanowania ziemi - bo w końcu wszyscy z niej jemy!
Od niej pochodzą dobra w arkuszu odnajdowalne - jak i wtedy na stole przykładowe produkty fenomenalne.Gwoli przyszłości - JKS nadaje się do organizowania innych doskonałości.
Są kajaki i integracje - JKS tworzy także zdrową edukacje.
Na końcu spotkania - członkowie odpowiadali na każde pytania.
Czy w grupkach, czy publicznie - udzielali się prześlicznie.
Zarówno na forum, jak i w kuluarach - było słychać, co z kopy ląduje chętnie w garach.
Wydarzenie zostało upamiętnione także w sposób odlotowy - towarzyszył temu styl cyfrowy.
Na końcu członkom było dane - wprowadzić statut przestrzenny "posprzątane".

Wakacyjne wspomnienia ze spływu kajakowego

Jurajska Kooperatywa Spożywcza, to zdrowe, lokalne i ekologiczne pożywienie. To również relacje między członkami i wspólnie spędzany czas. W wakacje zorganizowaliśmy spływ kajakowy. Płynęliśmy Wartą z Częstochowy do Kłobukowic. Płynęli mali i duzi. Większość czasu spędziliśmy w kajakach, choć były trudne momenty, że byliśmy też poza nimi. Trasa wiodła malowniczym odcinkiem, pełnym powalonych, starych drzew, które stały się wyzwaniem dla płynących.

Po spływie udaliśmy się do Gospodarstwa Jerzego Halaby- Sady z sercem. Był to czas wspólnych rozmów, biesiadowania przy stole z przepysznym jedzeniem przygotowanym przez naszych członków, a także spacerów wśród jabłoni.

Dziękujemy panu Jerzemu za gościnę. Dziękujemy organizatorce spływu- Marcie oraz wszystkim osobom odpowiedzialnym za przygotowanie poczęstunku. Dziękujemy uczestnikom spływu za dobry humor…i szykujemy się już na kolejny sezon kajakowy

Spotkanie zapisowe - Jurajska Kooperatywa Spożywcza


Zapraszamy na spotkanie zapisowe!


SOBOTA 6.11.2021 r.
10:15 – 11:45

Czas trwania: 1 godz. 30 min

Gdzie: ulica Marysia 93, 42-202 Częstochowa, Polska



Zależy Ci na zdrowym jedzeniu? Słyszałeś o kooperatywach spożywczych?
Zastanawiasz się na jakich zasadach to działa? Jak można dołączyć do Kooperatywy? Przyjdź! Wszystkiego się dowiesz. Udział w spotkaniu to początek nowej przygody. Przychodząc masz szansę dołączenia do Kooperatywy. Poznajmy się i współdziałajmy.

Do zobaczenia !!!


Kilka akapitów o modyfikacjach

I tak z początkiem sierpnia weszliśmy w sezon pomidorowy. W kooperatywie możemy wybierać nie tylko między różnymi gatunkami tych owoców, ale też między takimi, które pochodzą z nasion konwencjonalnych i ekologicznych. Nasiona konwencjonalne mają wiele oznaczeń, w tym LSL (long shelf life) zachowujące długo twardość owoców, co niestety jakoś nie idzie w parze ze smakiem, o czym możemy przekonać się poza sezonem pomidorowym. Przez naturalne krzyżowanie tradycyjnych odmian otrzymano pomidory, których szypułka przechodzi bez mała przez cały miąższ owocu. Taka odmiana na pewno lepiej trzyma się krzaka, ale to po zjedzeniu jabłka, a nie pomidora, najczęściej pozostawały ogryzki Wśród nasion konwencjonalnych są też oznakowane jako F1 mieszańce, których siła to żywotność i bujność pierwszego pokolenia po krzyżowaniu. Za bujność mieszańców, obróbkę laboratoryjną, płaci się więcej przy zakupie nasion. Nasiona ekologiczne to kolejna półka. Tu z pomocą przychodzą wymiany nasion i Społeczne Domy Nasion. Powstają, by zachować tradycyjne i dostosowane do lokalnych warunków nasiona i dzielić się nimi, nasiona nie są towarem, lecz dobrem wspólnym należącym do całej społeczności. Czytaj dalej o GMO


Artykuł o agroekologii, badaniu TAPE i Jurajskiej Kooperatywie Spożywczej ukazał się w drugim numerze biuletynu „Przedsiębiorczość wiejska”.

Drodzy mieszkańcy Częstochowy i okolic

Przypominamy, że lokal na Marysia jest miejscem spotkań i jedynie odbioru produktów kupionych od rolników w ich gospodarstwach.

Chcesz dołączyć do JKS?

Napisz do nas mail, zaprosimy Cię, kiedy zwolni się miejsce