Aktualności

Kilka akapitów o modyfikacjach

I tak z początkiem sierpnia weszliśmy w sezon pomidorowy. W kooperatywie możemy wybierać nie tylko między różnymi gatunkami tych owoców, ale też między takimi, które pochodzą z nasion konwencjonalnych i ekologicznych. Nasiona konwencjonalne mają wiele oznaczeń, w tym LSL (long shelf life) zachowujące długo twardość owoców, co niestety jakoś nie idzie w parze ze smakiem, o czym możemy przekonać się poza sezonem pomidorowym. Przez naturalne krzyżowanie tradycyjnych odmian otrzymano pomidory, których szypułka przechodzi bez mała przez cały miąższ owocu. Taka odmiana na pewno lepiej trzyma się krzaka, ale to po zjedzeniu jabłka, a nie pomidora, najczęściej pozostawały ogryzki Wśród nasion konwencjonalnych są też oznakowane jako F1 mieszańce, których siła to żywotność i bujność pierwszego pokolenia po krzyżowaniu. Za bujność mieszańców, obróbkę laboratoryjną, płaci się więcej przy zakupie nasion. Nasiona ekologiczne to kolejna półka. Tu z pomocą przychodzą wymiany nasion i Społeczne Domy Nasion. Powstają, by zachować tradycyjne i dostosowane do lokalnych warunków nasiona i dzielić się nimi, nasiona nie są towarem, lecz dobrem wspólnym należącym do całej społeczności. Czytaj dalej o GMO


Artykuł o agroekologii, badaniu TAPE i Jurajskiej Kooperatywie Spożywczej ukazał się w drugim numerze biuletynu „Przedsiębiorczość wiejska”.

Drodzy mieszkańcy Częstochowy i okolic

Przypominamy, że lokal na Marysia jest miejscem spotkań i jedynie odbioru produktów kupionych od rolników w ich gospodarstwach.

Chcesz dołączyć do JKS?

Napisz do nas mail, zaprosimy Cię, kiedy zwolni się miejsce