Domowy ocet

Możemy zrobić ocet jabłkowy (całe jabłka lub same obierki), cytrusowy (skórki z cytryn, pomarańczy itp. – świetny do sprzątania), ziołowy i z innych surowców. Wszystkie octy robi się podobnie. Od pierwszego kroku, czyli zrobienia nastawu octowego, do butelki octu na stole, upływa ok. 2 miesiące. Wszystko zależy od temperatury i surowca.

Pierwszy miesiąc mieszamy nastaw octowy codziennie.

W drugim miesiącu możemy zostawić go w spokoju by bez mieszania zachodziły odpowiednie procesy.

Potrzebne jest naczynie szklane, gliniane lub plastikowe, np 4 litrowy szklany słój. Zapełniamy go mniej więcej w jednej piątej rozdrobnionym! surowcem, np. jabłkami. Jeśli mamy owoce lub inny surowiec z czystych terenów, bez oprysków, wystarczy jedynie delikatnie opłukać wodą, by zachowały się dzikie drożdże, dzięki którym fermentacja ładnie będzie pracować.

Gotujemy wodę i rozpuszczamy w niej cukier, w proporcji 4 łyżki na 1 litr. Możemy zamiast cukru użyć miodu, wtedy dodajemy do schłodzonej wody. Już schłodzonym płynem, zalewamy surowiec, np. jabłka, w słoju. Nie zalewamy słoika do pełna, zostawiamy trochę miejsca na buzowanie-ocet będzie pracował i pienił się, może wykipieć. Przykrywamy gęstą ściereczką lub ręcznikiem kuchennym, zabezpieczamy gumką szczelnie, by nie dostały się muszki owocówki. Zostawiamy w ciepłym miejscu, temperatura pokojowa, chroniąc jednak od promieni słonecznych. Ewentualnie: jeśli mamy domowy żywy ocet, możemy dodać trochę do naszego nowego nastawu, możemy też dodać matkę octową, jeśli nam została z poprzedniego wyrobu octowego.

Przez jeden miesiąc codziennie mieszamy drewnianą łyżką co najmniej jeden raz dziennie. Jeśli po tygodniu nie buzuje, nie pieni się, możemy dodać trochę cukru lub miodu.

Gdy buzowanie ustanie, owoce opadną na dno, możemy przecedzić nasz nastaw.

Owoce wyrzucamy na kompost. Płyn zostawiamy w słoju pod przykryciem jak poprzednio. Teraz będzie dojrzewał jeden miesiąc! Już nie ma potrzeby mieszać.

Mamy gotowy ocet. Odcedzamy ewentualne osady, jeśli wytworzyła się matka octowa, to wkładamy ją do słoika i zalewamy octem. Przy następnym nastawie możemy ją dodać by przyspieszyć proces wytwarzania octu.

Gotowy ocet przechowywać w temperaturze pokojowej w kuchni lub w spiżarni, nie w lodówce! Może tak stać kilka lat. Chronić przed promieniami słońca.

Propozycje użycia:

  • do sałatek, marynat, sosów, zup, do przetworów
  • zmieszany z wodą do picia – wzmacnia odporność i poprawia trawienie, na szklankę chłodnej lub letniej wody 1 łyżka octu
  • do kąpieli – 2 szklanki octu na wannę
  • do płukania włosów zamiast odżywki - 1 łyżka octu na szklankę letniej wody
  • do twarzy i ciała jako tonik – około 2 łyżki octu na szklankę wody
  • okład, kompres na stłuczenia, bóle reumatyczne
  • smarować ukąszenia po komarach, bez rozcieńczania
  • do płukania bolącego gardła, wtedy kilka łyżek octu na szklankę wody
  • do sprzątania, np. jedna szklanka octu na wiaderko wody